Porwanie rodzicielskie – wystąpienie Rzecznika Prawa Obywatelskich

divorce-156444_640Rzecznik Praw Obywatelskich pismem z dnia 2 marca 2015 r. wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem w sprawie tzw. „porwań rodzicielskich”. Rzecznik zwrócił uwagę na problem dotyczący interpretacji art. 211 KK traktującego o uprowadzeniu małoletniego poniżej lat 15. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego sprawcą tego przestępstwa nie może być rodzic posiadający pełnią władzę rodzicielską.

Powyższy pogląd ugruntowany jest zarówno w orzecznictwie jak i w doktrynie. Taka sytuacja, w opinii Rzecznika powoduje, że rodzice, którym porwano dziecko (sprawcą drugi rodzic z pełnią władzy) mają trudności w uzyskaniu pomocy ze strony Policji, która stwierdza brak popełnienia przestępstwa i wskazuje na konieczność wszczęcia postępowania w kwestii władzy rodzicielskiej.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z zapytaniem jakie Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania w celu rozwiązania powyższego problemu, np. w celu zmiany art. 211 KK. Rzecznika interesują również wyniki badań prowadzonych w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości.

Art. 211 KK Kto wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

źródło: https://www.rpo.gov.pl/

Paweł Socha

Dodaj komentarz